1 2 3 4 5 6

Outdoor


   Outdoor reklam Açıkhava reklamlarına verilen isimdir. Outdoor reklamlar genelde büyük boyutlu olup billboard, tabela, araç giydirme, totem, pano, afiş, branda, stand gibi ürünlerdir. Outdoor reklam vermek isteyen şirket öncelikle ürünü seçer. Hedef ve amaçlara hangi ürün daha iyi hitap edebilecekse onu seçmek gerekir. Panolar, afişler brandalar ve tabelalar büyük boyutlu ve dikkat çekici tasarlanır. Işıklı ve ışıksız tabelalar, renkli veya siyah beyaz brandalar veya resimli ve yazılı afişler sıklıkla kullanılan ürünlerdendir.

    Tabela ve totem tabelalar genellikle şehir içlerinde veya şehirlararası yollarda, cadde kenarlarında kullanılan ürünlerdir. Işıklı totem tabelaların boyutları büyüktür. Işıklı veya ışıksız olarak kullanılabilen tabelalar sıkça kullanılan outdoor ürünüdür.  Bunların yanı sıra neon tabelalar da dikkat çekiciliği açısından tercih edilir. Çeşitli boyutlarda olabilen neon tabelalar çeşitli renklerde olur. Kutu harf tabelalarda ise harfler ayrı kutular halinde kullanılır. Şık görünümlüdür. Tabelalar firmaları öne çıkaran ürünlerdir.

    Branda veya afişlerde outdoor reklam ürünlerindendir. Bez veya kağıda baskı afişler kullanılır. Çeşitli renkleri ve yazı karakterlerini içerir. İstenilen boyutlarda olabilir. Dijital baskı teknolojisi ile yapılan baskılar net görünümlüdür.

     Araç giydirme araç üstü reklam uygulamasıdır. Reklam uygulaması yapılacak araçların resimleri çekilerek bilgisayar ortamında uygulama tasarlanır. Dijital baskı teknolojisi kullanılarak yapılan araç giydirme işlemi firmaların adını öne çıkaran ve tabelalara göre daha çok insana ulaşan bir outdoor reklam yöntemidir.

    Stand reklamları ise ürün tanıtım reklamlarıdır. Ürün teşhir standları açık havada kurulan standlardır. Fuarlarda veya mağazaların önlerinde ya da sokaklarda kurulan stadtlarla ürünler tanıtılır, firmalar kendini tanıtma ve duyurma imkanı bulurlar. Her boyutta ve tasarında olabilen standlar ürünün veya hizmetin içeriğine göre tasarlanır.

    Cephe giydirme, cama reklam gibi outdoor ürünlerde ise binaların dış cephesine reklam uygulanır. Cephe giydirme çeşitli yöntemlerle bina dış cephelerine uygulanır. Firmaların veya mağazaların isimleri veya ürünleri öne çıkarılır.  Veya camlara yapıştırma sistemiyle reklam uygulaması yapılır.

      Outdoor reklam ürünleri firmaların ve ürünlerinin öne çıkmasını sağlayan çeşitli boyutlardaki dış alanlarda uygulanan reklamlardır. Açık hava reklamcılığı halkın ilgisini ve dikkatini çeşitli konulara da çekmeyi sağlar. Rahatsızlık duyulan konulara insanların dikkatini çekmek için de kullanılan outdoor reklamlar anlatılmak isteneni en kısa ve dikkat çekici biçimde anlatmalıdır. Dikkat çekilmek istenen toplumsal sorunlar da açık hava reklamları aracılığıyla geniş kitlelere ulaşabilmektedir. Outdoor reklamlar için uygun yer seçildiğinde geniş kitlelere ulaşma imkanı doğmaktadır. Uygun ve sıkça tercih edilen güzergahlar, sokaklar veya mekanlarda uygulanan reklamlar daha çok kişiye hitap edebilir.